KenaqėsiaFORUM
15:56:25*
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
  Home Help Search Gallery Links Login Register  

Periudhat letrare dhe emrat e ndritur te letersise boterore!

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Periudhat letrare dhe emrat e ndritur te letersise boterore!  (Read 6610 times)
Atin@
Antar special
*

Vleresimi: 4
Offline Offline

Posts: 548View Profile
« on: 14:25:38* »

Etapat e zhvillimit te letersise boterore.

Fillimet e letersise 4000 - 3500 p.e.s

Epi i Gilgameshit.

Letersia Klasike Greke ( IX p.e.s)

1 - Mitologjia

2 - Periudha klasike (XI p.e.s)

Homeri ndhe kryeveprat e tij Iliada dhe Odisea.

3 - Periudha Helenistike ( IV p.e.s - VI)

Eskili ( 525 p.e.s) Prometeu i mberthyer.

Sofokliu (497 p.e.s ) Antigoma

Euripidi (480 p.e.s ) Medea

Aristofani (445 p.e.s) Bretkosat.

Letersia Romake

Virgjili (70 p.e.s ) Eneida

Letersia ne Kohen e Mesme (shek V e.r - 1453)

Kenga e Rolandit

Kenga e Nibelungeve

Mahabharata

Rilindja / XIV - XII)

Dante Aligeri 1265-1321 Komedia Hyjnore

Migel Servantes 1547-1616 Don Kishoti

Uilliam Shekspir 1565-1616 Makbeth

Klasicizmi (XVII)

Pjer Korrej Vepra Horaci

Zhan Rasin Andromaka

Malieri Mizantropi

Letersia e Shek XIII

1 - Iluminizmi dhe sentimentalizmi

Volteri Kanditi

Dideroi Nipi i Ramoit.

2 - Stuhi dhe vrull

Juhan V. Gete. Fausti.

Romantizmi (XIII- XIX)

Hygo Viti 93

Xhorxh Bajron Shtegtimet e Cajld Haroldit

Xhakomo Leopardi Kenget

Aleksander Pushkin Eugjen Onegini

Realizmi shek XIX

Honore de Balzak Komedia Njerezore.

Gystav Flober Zonja Bovari

Lev Tolstoi Lufta dhe Paqja

F. Dostojevski Krim dhe Ndeshkim.

Simbolizmi shek XIX

Sharl Bodeler Lulet e se Keqes.

Letersia Moderne shek XX

1 - Letersia e perroit te ndergjegjes.

Xhejms Xhojs Ulisi, Portreti i artistit djalosh.

2 - Ekzistencializmi dhe absurdi

Franc Kafka Procesi, Metamorfoza

Alber Kamy I Huaji

Samuel Beket Duke pritur Godone.

Tomas Eliot Kater kuartetet

3 - Brezi i Humbur

Ernest Heminguej Plaku dhe deti.

4 - Realizmi magjik

Dino Buxati Shkretetira Tartare.

Gabriel G Markez Njeqind vjet Vetm
Report Spam   Logged
Arbnor
Komplet antarė
*

Vleresimi: 4
Offline Offline

Posts: 1787View Profile
« Reply #1 on: 16:36:24* »

5 e ki... Cheesy
Report Spam   Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
SMF For Free - Create your own Forum | Buy traffic for your forum/website

Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Page created in 0.125 seconds with 13 queries.